Catering Hizmetleri Nelerdir?

Catering, müşterinin seçmiş olduğu yerde, müşteri ve catering şirketi tarafından ortak olarak kararlaştırılan bir ücret ile, şefler ve servis ekiplerinin yemek pişirip servis yapmasıdır.

Türkiye’de otellerin yemek hizmetinin dışarıdan tedarik edilmesi ile başlayan catering firmaları, artık işyerleri, okullar, devlet daireleri, hastaneler, düğünler, konserler, özel organizasyonlar, film setleri ve hatta sokaklarda mobil olarak dahi hizmet sunabilmektedirler.

Catering, müşterinin istekleri ve sektörün ihtiyacına uygun yiyecek içecekleri, uygun zamanda, yerde ve uygun bir sunumla tedarik etme faaliyetlerinin hepsini kapsamaktadır.

Catering hizmetlerinin ana odağı yemek hizmetini toplu olarak sağlamaktır. Çeşitli işletmelerle anlaşma yapan catering firmaları, belli sayıda yemeği, müşterinin tercihlerine uygun olarak yapar ve servis eder.

En çok bilinen catering hizmetleri aşağıdaki gibidir;

  1.   Endüstriyel Catering:

Ülkemizde en yaygın kullanım alanına sahip olan catering hizmeti türüdür. Genellikle yıllık sözleşmeler ile yürütülür. Genellikle müşterilerin işyerinde, yiyecek, içecek, salata çeşitleri ve tatlı ile personelin günlük öğün ihtiyacı karşılanır.

  1.   Ofise Teslim Catering:

Bu catering hizmeti türünde yemek firması kendi tesisinde yemekleri hazırlar ve kullan at prensibi ile paketler. 

  1.   Açık Büfe Catering:

Çok sayıda farklı yemek seçeneği hazırlanarak, metal tepsiler üzerinde sıcak kalacak şekilde hazırlanır ve sunulur. Müşteriler diledikleri yemeği istedikleri kadar alabilirler. Bu catering hizmeti türü zamandan ve paradan tasarruf için iyi bir seçenektir.

  1.   Özel Catering Hizmetleri:

Düğün, doğum günleri, partiler ve diğer özel davetler için verilen catering hizmetidir. Bu tip catering hizmeti, yemek takımlarından servise, dekorasyondan temizliğe kadar geniş bir alanda çözüm sunabilir.